Prvňáčci na návštěvě statku v Chlumečku

Obrzek - Prvňáčci na návštěvě statku v Chlumečku    

Žáci tříd 1. A, 1. B a 1. C se vydali na školní výlet na statek paní Wendy Bílkové v Chlumečku u Křemže. Čekal je den plný poznávání, zážitků i tvořivé práce.

Po příjezdu se děti rozdělily do dvou skupin, které se během dopoledne postupně vystřídaly na připravených stanovištích. První část programu byla věnována vzdělávacímu programu o slepičce Matyldě. Děti se poutavým povídáním dozvěděly mnoho zajímavostí o životě slepic a o rozdílech mezi domácím chovem a velkochovem, seznámili se s různými druhy slepic, poznali jejich předchůdce, dozvěděli se, jak funguje hierarchie v hejnu a jaké mají slepice chování.

 

Prozkoumali také stavbu těla slepice zvenku i zevnitř a zjistili, jak přichází na svět kuřátko. Velmi názorně jim to ukázala sada dřevěných vajíček, na kterých byl zachycen celý vývoj od zárodku až po vylíhnuté kuřátko.

Děti se také dozvěděly, čím se slepice živí, jak jsou chytré, kolik vajíček dokážou za rok snést, jak dlouho žijí a z jakých částí se skládá vajíčko. Součástí programu byla i prohlídka hospodářských zvířat. Žáci si prohlédli slepice, ovečky i lamy a dozvěděli se o nich další zajímavé informace. Ve druhé části programu se děti přesunuly do rukodílny, kde si vyzkoušely plstění ovčí vlny. Pod šikovným vedením si každý vyrobil svého vlastního barevného ptáčka, kterého si mohl odvézt domů na památku.

Výlet na statek byl pro všechny nejen příjemným zpestřením školních dnů, ale také zajímavou příležitostí k poznávání života na venkově. Děti si odvezly mnoho nových poznatků, krásné výrobky i spoustu hezkých zážitků. Děkujeme paní Wendy Bílkové za milé přijetí a poutavý a pestrý program.
Za všechny zúčastněné M. Livečková