Blik obhájil prvenství v kraji

Obrzek - Blik obhájil prvenství v kraji   

V pátek 28. dubna 2017 proběhlo vyhlášení výsledků 7. ročníku jihočeského krajského kola soutěže školních novin a časopisů. Vyhlášení probíhalo již tradičně v sále Zastupitelstva Jihočeského kraje v Českých Budějovicích.

 

Doprovodný program byl velmi zajímavý. Jako první vystoupil pan Jakub Hartl, manažer Projektu School Press Club. Druhým hostem byl rotmistr Václav Bergman z 25. protiletadlového raketového pluku Vzdušných sil Armády České republiky. Začátkem března tohoto roku se zúčastnil prestižní soutěže v americké Nebrasce. Dalším hostel byl pan Mgr. Miroslav Šindelář z Odboru komunikace Ministerstva obrany České republiky, který přítomným vysvětlil aktivity tohoto odboru ve vztahu k veřejnosti, informoval o tiskové a webové tvorbě, o náplni činnosti mluvčího Ministerstva obrany ČR.

Kolem poledne došlo k vyhlášení výsledků. Náš školní časopis BLIK získal v kategorii pro 1. a 2. stupeň základní školy první místo. Je to pro nás velmi motivující a zároveň i zavazující do budoucna. Chtěla bych poděkovat všem, kdo pomáhají časopis tvořit, bez vás by se nepodařilo časopis v takové kvalitě vydávat. Těším se na další spolupráci.

Mgr. Jana Vršecká

 

Přečtěte si, co o prožitém dnu napsaly žákyně Natálka a Vendy:

     V pátek 28. 4. 2017 jsme měly možnost zúčastnit se vyhlášení soutěže školních časopisů roku 2017, které se konalo na Krajském úřadě v Českých Budějovicích. Náš školní časopis BLIK se umístil na prvním místě v kategorii 1. a 2. stupeň ZŠ. 

Zároveň jsme měly možnost zúčastnit se besedy. První krátká beseda byla s panem Jakubem Hardtem, který je manažer projektu School Press Club.

     Druhá beseda byla s panem Rotmistrem Václavem Bergmanem, který je Rotmistr protiletadlových a raketových vzdušných sil armády Strakonice a zároveň reprezentoval Českou republiku v soutěži: Best Warrior Competition, která se konala v Nebrasce.

     Třetí a zároveň poslední beseda patřila panu Miroslavovi Šindeláři, bývalému mluvčímu ministra obrany, který je zároveň redaktorem vojenských stránek a časopisů. Jeho články najdete na www.army.cz.

Zároveň jsme pro vás získaly rozhovor s panem Václavem Bergmanem a panem Miroslavem Šindelářem.

 

Pan Rotmistr Václav Bergman:

Plánujete další účast v soutěži?
,,Těžko říct, není zvykem účastnit se soutěží dvakrát za sebou, ovšem nějaká možnost tam je.“

Kdo soutěž vyhrál?
,,Vyhrál ji v podstatě náš instruktor, který byl do soutěže přihlášen také a zároveň nás cvičil.“

Kolik lidí se do soutěže z České republiky dostalo?
,,Do soutěže jsem se z pěti lidí dostal pouze já.“

 

Pan Miroslav Šindelář:

Jak dlouho vám trvá, než napíšete článek?
,,Nejtěžší je se připravit, jinak je to individuální. Třeba když někam jedete, tak si většinou připravíte článek v hlavě a zpracovat ho trvá poté už jen tak 20 minut.“

Dostal jste se ve své profesi někdy do nebezpečí nebo konfliktu?
,,Nerad to přiznávám, ale bylo to, když jsem byl v této funkci krátce. Dostal jsem se do konfliktu s obyvateli a dokonce i starostou. Sídlili jsme na rozmezí dvou znepřátelených stran. Mezi Muslimy a Srby. Jednoho pána jsme potřebovali dostat k jednomu hrobu. Byly tam dva hřbitovy. Jeden muslimský a jeden srbský – křesťanský. Přišli jsme na náměstíčko, na kterém jsme okamžitě vzbudili pozornost. Šli jsme hledat ten hrob. Když jsme šli přes muslimský hřbitov, bylo vše v pořádku. Ale jak mile jsme vešli na srbský, křesťanský, lidé šli se zbraněmi proti nám. Nakonec jsme po půl hodině vyjednali naše propuštění.“

 

     Po zajímavých besedách následovalo vyhlášení soutěže, ve které, jak už jsme zmínili, byl náš časopis na prvním místě. Pro nás to byl skvělý a zajímavý zážitek.

Natka a Vendy

 

Obrzek - Blik obhájil prvenství v kraji

 

Obrzek - Blik obhájil prvenství v kraji