Turistické kurzy v 6. třídách 

Obrzek - Turistické kurzy v 6. třídách      Jak už je na naší škole zvykem, tak i letos naši šesťáci vyrazili v září na turistický kurz.
Třídy 6.A s 6.B zamířily na Lipno a 6.C s 6.D zamířily do Volar. Jak oba kurzy probíhaly, to si můžete přečíst níže. Přiloženy jsou také odkazy na fotogalerie.

 

Tisíce kroků v nohách šesťáků 

Helma opravdu chrání a vhodné boty jsou na túru základ. To jsou pravdy, o nichž se na vlastní kůži přesvědčili žáci 6.A a 6.B během svého sportovně-turistického kurzu na Lipně v závěru září. Zážitků a zkušeností však díky programu připravenému pány učiteli Šmidmajerem a Rošickým získali šesťáci mnohem víc.  

Největší dojem udělal společný výcvik jízdy na kolečkových bruslích a výšlap na Stezku v korunách stromů – počasí nám v ten den přálo, navíc ostatní turisté by se dali prstech ruky spočítat. Užili jsme si tak do sytosti a v naprostém soukromí luxusní výhled, zážitkové chodníčky i naučné cedule. Toho využily Aneta Mašková ze 6.A a Nikola Zámečníková ze 6.B, které z informací o výstavbě Stezky připravily pro své spolužáky na večer soutěžní kvíz. Při pravidelné odpolední návštěvě místní prodejny dokonce z vlastní iniciativy zakoupily čokoládové medaile a v osobním volnu vyrobily i diplomy na památku. Soutěž sklidila velký úspěch, tolik nadšeně se hlásících rukou by chtěl ve svých hodinách vidět každý pedagog.  

Trefou do černého bylo také ubytování, a to především díky hotelové kuchyni, kde nás za naše sportovní výkony vždy řádně odměnili. Nadšení vzbudila nejen gastronomie (v čele se steaky s hranolky), ale i samotné prostředí, které bylo ve výrazně vyšší kategorii než samotné ubytování. Všichni jsme proto měli radost, že si i od personálu hotelu naši žáci vysloužili pochvalu za řádné a slušné chování, a to především při snídaních, kdy si z bohatého snídaňového bufetu vybrali opravdu jen to, co snědli. 

Pochvalu si zaslouží i od nás, vyučujících, protože všichni překonali sami sebe a do puntíku zvládli, co jsme pro ně naplánovali. Čas strávený na pěší túře na trase Lipno – Frymburk – Lipno skvěle posloužil k vzájemnému poznávání se nových třídních vyučujících s nováčky na druhém stupni, unavené a bolavé nohy na tom nemohly nic změnit. Vzpomínkou na ně bude s odstupem času už jen osvědčení o absolvování kurzu, které si za bouřlivého potlesku odnesl každý účastník.  

Fotogalerie zde.

Za kolektiv Mgr. Michaela Vrácovská

 

S návratem do školních lavic čekal žáky 6.C a 6.D třídenní turistický kurz na Šumavě. Kurz se konal v termínu od 6. do 8. září. Bydleli jsme ve Volarech v hotelu Chata, kde se o nás staral ochotný a milý personál.

Z Volar jsme vyráželi na jednotlivé trasy. První vycházka se konala v pondělí odpoledne. Společně jsme se vydali na Soumarský most, kde jsme nastoupili na naučnou stezku Soumarské rašeliniště. Některá místa stezky byla velmi mokrá, takže projít celou trasu bylo docela dobrodružství. Nakonec všichni stezku s úspěchem zvládli a mohli se těšit na večerní program. Po večeři nás navštívil pan Marek Šulc, náš školní psycholog, který si pro nás připravil zajímavé zážitkové aktivity. Program se konal venku a žáci si mohli prověřit své schopnosti spolupracovat, respektovat se, vzájemně se podporovat a řadu dalších dovedností a schopností, které jsou důležité pro fungování kolektivu.

V úterý jsme se těšili na celodenní výlet na Boubín. Nejprve jsme se vláčkem dovezli na Kubovu Huť. Po výstupu na Boubín nám byla odměnou krásná vyhlídka z rozhledny. Někteří zde dokonce překonali sami sebe a po počátečních obavách z výšek dokázali na rozhlednu vystoupat. I tady zafungovala naše vzájemná podpora. Trasu zpět jsme oproti původnímu plánu protáhli až do Lenory. Z Lenory do Volar jsme dojeli vlakem. Po náročném dni jsme se těšili na dobrou večeři. Po večeři jsme si společně sedli a povídali jsme si. Vyhodnotili jsme, co se nám na kurzu líbí nebo nelíbí.

Ve středu jsme hned po snídani začali balit, abychom před odjezdem stihli ještě jednu vycházku. Tentokrát jsme zůstali ve Volarech. Prošli jsme historické centrum města a prohlédli si typické roubené chalupy. Také jsme se došli podívat na místo, kde jsou umístěné volarské menhiry. Pak už nás čekala cesta domů.

Ve čtvrtek jsme si ve škole o všem znovu povídali, sdělovali si zážitky a shodli se na tom, že se nám kurz vydařil. Dokonce i počasí nám přálo. Žáci měli příležitost zapracovat na své fyzické kondici, užít si krásnou Šumavu a získat i řadu poznatků z oblasti historie, zeměpisu nebo přírodopisu. Navíc jsme měli možnost trávit společný čas mimo školní prostředí, lépe se poznat a rozvíjet naše vzájemné vztahy. Chválím žáky za dobré chování a snahu poprat se s šumavským terénem. Kolegům děkuji za výbornou spolupráci.

Fotogalerie zde.

Daniela Soukupová