Zeměráj

Obrzek - Zeměráj

Dne 26.5.2022 zavítali žáci ze 3.D v rámci školní exkurze do Zeměráje v Kovářově. Nejprve děti dopřály svým nohám mimořádný smyslový zážitek při zdolávání speciálně upravené 1 km dlouhé stezky naboso, která byla plná různých přírodních materiálů.

Připomenuly si, že naši předkové běžně chodívali bosí od jara do podzimu. Pro velký zájem si děti stezku prošly hned dvakrát. Skvělým zážitkem byl pro děti výukový program Co jedli naši předkové. Děti se jakoby strojem času ocitly ve středověké vesničce. Paní lektorka je poutavým způsobem seznámila s každodenními činnostmi na venkově, se získáváním a úpravou potravy i používáním různých nástrojů. Děti si vyzkoušely mletí obilí na ručním mlýnku, připravily těsto a upekly si vlastní placky na ohni. Nakonec si na plackách všichni moc pochutnali. Na závěr výletu se děti s nadšením prošly dřevěným kruhovým bludištěm sestaveným z 1600 smrkových kůlů. Z výletu děti odjížděly spokojené a plné zážitků.

Mgr. Monika Nováková