Ornitologie v 1.E a 1.D

Obrzek - Ornitologie v 1.E a 1.D     V brzkých ranních hodinách natahal pan ornitolog RNDr. Petr Veselý, Ph. D a jeho student na Lázni sítě, aby zde pro žáky naší školy nachytal ptactvo. Odchyt byl velice úspěšný a tak nejprve studenti z gymnázia a pak prvňáci z Výstavní budovy zblízka viděli mnoho druhů ptáků, kteří žijí v našem okolí. Ukázky byly doprovázené poutavým a vtipným komentářem, následovalo okroužkování každého ptáka a jeho vypuštění.

 

Děti si mohly ptáčka podržet a následně vypustit. Mezi největší úlovky patřil párek káněte lesního, kterého ornitologové nalákali na atrapu výra. Pan Veselý nás upozornil na zvláštnost dýchacích cest ptáků, dýchací trubice začíná v jazyku.  Mohli jsme pozorovat rozdílnost ve vybarvení párku strakapoudů, obdivovat uzpůsobení končetin malého ptáčka šoupálka k lezení po kůře stromů, podržet si pěnici, sýkorky, rehka, ťuhýka a další druhy.

Bylo krásné jarní počasí, ušli jsme šest km, byl to prima den.

Jitka Truhlářová