Žáci vyrazili objevovat krásy Slovinska

Obrzek - Žáci vyrazili objevovat krásy Slovinska     Epidemie trochu polevila a povolila nám se v pozdním jaru vydat do Slovinska. Žáci od čtvrtého až devátého ročníku Základní školy a Gymnázia Vodňany se v pátek pozdě večer rozloučili se svými rodiči a pohodlně se usadili ve zbrusu novém autobuse. Po nočním přejezdu jsme se nasnídali a vylezli na jeden z nejvyšších skokanských můstků světa.

 

Zašli jsme se podívat do přírodní rezervace Zelenci se smaragdovým jezírkem a bohatou faunou a flórou, prohlédli jsme si řečiště krásné řeky Sava Dolinka ve městečku Kranjská Gora a zjistili, co dokáže voda v přírodě vytvořit. Poslechli jsme si názornou přednášku o výrobě tradičních perníků. Zastavili jsme se u břehů jezera Bled a prohlédli si z dálky Bledský hrad. Ubytovali jsme se hned u břehu jezera Bohinj v hostelu Pod Voglom, kde na nás čekala večeře. 

Další den ráno jsme se po snídani v hostelu vydali na hřbitov a poslechli si něco z historie I. světové války a dotkli se i dějin Československa. V nepříliš příznivém počasí jsme vystoupali k nejznámějšímu vodopádu Slovinska Slap Savica. Přejeli jsme k břehu Bohinjského jezera, kde na nás čekala loď, která nás převezla přes celé jezero. Během jízdy jsme si vyslechli objednaný komentář v anglickém jazyce. 

Po další večeři, spánku a snídani jsme se sbalili a vypravili k pobřeží Jaderského moře. Cestou do města Postojna jsme se zastavili u výrobců mléčných i masných produktů a prošli si výrobnu místních alpských specialit. Před příjezdem k moři nás čekala ještě exkurze v největší vápencové jeskyni Slovinska. Po cestě vláčkem do nitra jeskyně jsme měli komentovanou prohlídku, při které jsme zase nasbírali další stovky kroků. Na konci procházky jsme si mohli prohlédnout jedinečného obojživelníka zvaného macerát jeskynní. Vláček nás pak všechny vyvezl zpět a my si mohli projít nespočet stánků se suvenýry a koupit i nějakou tu svačinu. Tuto přírodní památku navštíví každý rok jeden milion turistů. Pak už nás čekalo jen několik desítek kilometrů k ubytování u moře. Po vybalení jsme měli společnou večeři a nedočkavci i první koupání v moři. 

Na slaniska Strunjan jsme vyrazili po snídani naším autobusem. Tam jsme zjistili zajímavé informace o místní výrobě soli. Cestou na slaniska jsme ochutnali místní ovoce – mišpule. Navštívili jsme město Piran a prošli si jeho starobylé hradby, ze kterých byl krásný výhled na město a Itálii. Po individuální prohlídce pobřeží a městečka jsme se sešli na nádherném mramorovém Tartiniho náměstí a vydali se na ubytování pro plavky. Po koupačce následovala opět společná večeře. 

Další den dopoledne jsme se autobusem vypravili do města Izola. Po procházce městem následovala návštěva „želvího jezírka“. Na první zastávce jsme ovšem viděli jen malé žabky, ale o kousek dál už jsme měli větší štěstí a viděli hned několik želv a želviček. Vyrazili jsme pěšky do Piranu a cestou se vykoupali v moři a dali si i něco k jídlu. Společně jsme si udělali foto a vrátili se na ubytování. Nachystali jsme se na večerní prohlídku města Piran, kde byla na programu individuální večeře. 

Čtvrtek byl náš poslední den ve Slovisnku, a tak jsme se po snídani sbalili, shromáždili kufry a vyrazili k moři. Během dne jsme se několikrát vykoupali. Někdo si půjčil šlapadlo, někdo se nechal táhnout za vodním skútrem, někdo lovil kraby, někdo skákal z mola a najednou už byl čas jet domů.  

Věříme, že žáci mají spoustu nádherných zážitků. Jako památku od nás mají žáci a jejich rodiče také prezentaci s fotkami a video. Budeme se těšit zase v příštím školním roce na expedici do… No to se nechte překvapit! 

Mgr. Anna Tíková a Mgr. Filip Marek

 

Fotogalerie