Žáci z 9. tříd sázeli stromy

Obrzek - Žáci z 9. tříd sázeli stromy

Ve středu 5. října 2022 se žáci 9.C a 9.D ZŠG Vodňany vydali kousek za Vodňany směrem na Loucký mlýn, aby vysadili 27 nových stromů.

O nápadu na zasázení stromků jsme ve třídě hovořili již v červnu. Místo jsme měli vyhlédnuté, ale netušili jsme, zda se na něm může sázet. Bylo nutné kontaktovat majitele, v tomto případě správce pozemku, Povodí Vltavy. Oslovili jsme tedy Povodí Vltavy s prosbou o vyjádření, návrhem výsadby a orientačním rozpočtem. Náš „případ“ byl přidělen panu Hronovi a ten nám v srpnu sdělil milou zprávu, že organizace s výsadbou souhlasí.

Během září jsme dojednali podrobnosti, domluvili datum a těšili se. V té době se zhoršilo počasí a nastalo „období dešťů“. Byli jsme ale odhodláni sázet za každého počasí. Štěstí, nebo spíše sluníčko, se na nás usmálo a ve stanovený den nás hřálo již od rána.

Na místo jsme 5. října dorazili v 8.30. Zde na nás již čekal pan Josef Tlapa, který dodal 17 ovocných stromů pro výsadbu a kůly sloužící jako opora. Postavili jsme si zázemí ze stolu a lavic zapůjčených od Sboru dobrovolných hasičů Vodňany. Dva dny před samotnou výsadbou vyvrtal jámy na stromky pan Richard Vavruška, což práci sice ulehčilo, ale neznamenalo to, že to bude bez námahy. Nářadí nám prostřednictvím paní Hromádkové ochotně zapůjčilo Střední odborné učiliště služeb ve Vodňanech.

Žáci se rozdělily do osmi skupin. Z každé jámy musely děti nejprve hlínu vyházet, pak ji prohloubit a rozšířit. Poté správně vložili stromek, jámu hlínou zasypali a zatloukli kůl. Na konec žáci kolem stromku upevnili ochranu proti okusu zvěří a popruhem stromek vyvázali ke kůlu.

Děti se do práce pustily s nadšením. Každá skupinka si našla svůj systém. Někde se pravidelně střídali, jinde si zase rozdělili práci podle zdatnosti a šikovnosti. Zkrátka každý se realizoval po svém. Byl čas i na svačinu a legraci.

Po zasazení ovocný stromů děti čekalo sázení javorů a lip. Když byly všechny stromky bezpečně uloženy v zemi, přijeli hasiči, pánové Vlastimil Žák, Michal Vávra a Petr Kub z SDH Vodňany, a všechny stromky pořádně zalili.

Protože nám zbylo ještě trochu času, posbírali jsme odpadky, které se v okolí výsadby povalovaly. Bylo jich celkem 7 kg.

S prací jsme byli hotovi ve 12 hodin. Než jsme se rozloučili, dostaly děti ještě za odměnu dobroty na cestu, které věnoval pan Štefan Grzyb z Restaurace Pod Věží.

Velice děkuji všem dětem, které se akce zúčastnily a obohatily krajinu o tolik nových stromů. Představuji si, jak za 10, 20, 30 let okolo budou chodit, vzpomínat a říkat svým dětem: „Tenhle strom jsem zasadil já.“ Nemohu opomenout poděkovat mé kolegyni, třídní učitelce 9.C, paní Ivě Vokaté, se kterou jsme dohlížely nejen na děti, ale i na správně provedenou výsadbu. Celou akci podpořila třídní učitelka 9.D paní Jana Vršecká.

Na závěr bych chtěla vyjádřit velký dík těm, bez nichž by se akce neuskutečnila. Jsou to lidé uvedení v článku, kteří významně pomohli se zdárnou realizací celého projektu. Když kolem sebe máte lidi, na které se můžete obrátit a spolehnout, vše je jednodušší.

Hana Vavrušková