Třídění odpadu s Nepořádníčkem

Obrázek - Třídění odpadu s Nepořádníčkem     Poslední dubnový pátek se vydaly děti ze 3.D do Envicentra PROUD v Horažďovicích. Všichni byli moc zvědaví na výukový program Nepořádníček, který byl pro nás připravený. Nejprve děti zhlédly pohádku o Patovi a Matovi a společně se s paní lektorkou nasmály tomu, jak tito dva popletové „třídili“ odpad. Potom děti se skřítkem Nepořádníčkem uklízely zahradu a třídily odpadky podle jejich druhu. Paní lektorka všem vysvětlila, co do kterých kontejnerů patří, nepatří a proč.

Exkurze Horažďovice

Obrázek - Exkurze Horažďovice

Ve středu 27.4.2022 se žáci 3.B s paní učitelkou a paní asistentkou zúčastnili exkurze v Horažďovicích, kde je čekal program O Nepořádníčkovi a návštěva mini ZOO. Po příjezdu nám paní instruktorka vysvětlila, jak bude program probíhat.

Aktuality Družina

Akční duben v ŠD Alešova

Obrázek - Akční duben v ŠD Alešova

V dubnu jsme měly s dětmi opět spoustu akcí. Nejdříve jsme navštívily Střední odborné učiliště, kde děti za pomoci studentek vyráběly z marcipánu nejenom velikonoční zvířátka. Buď si je odnesly domů anebo rovnou snědly. Výrobky byly opravdu povedené, např. králík, žába, pes, ovečka, kočka. Spolupráce s paní Čechovou byla úžasná, moc jí za skvěle připravenou dílničku děkuji.

vyvěšeno od: 25. 4. 2022

Plavecký výcvik 3.A a 3.B

Obrázek - Plavecký výcvik 3.A a 3.B

V úterý 8.2.2022 vyrazili poprvé žáci 3.A a 3.B ZŠ Alešova v doprovodu svých učitelek a asistentek směrem Písek do plaveckého bazénu. Děti se již dlouho dopředu těšily na plavecký výcvik, který je čekal vždy v úterý. Na první lekci se žáci rozdělili do skupin podle plaveckých schopností a pak už je se svými lektorkami plavání čekala výuka dýchání do vody, skákání, splývání, potápění, různých plaveckých stylů a dalších dovedností. Během 10 lekcí, které děti absolvovaly, se nejen zdokonalily v plavání, ale užily si i spoustu legrace a zábavy při vodních hrátkách se svými spolužáky. 19.4. se žáci vydali na plavání naposledy a zaslouženě obdrželi svá mokrá vysvědčení, která jim jistě udělala radost. Své plavecké schopnosti určitě využijí v létě u vody.
Mgr. Alexandra Jedlisková

vyvěšeno od: 21. 4. 2022

Loutkofantazie

Obrázek - Loutkofantazie

V pondělí 28.3. se 4.A zúčastnila workshopu „ Loutkofantazie“ v loutkovém divadle Pimprlata. Zde nám slečna Zuzka – amatérská loutkoherečka – představila loutky. Ukázala nám, jak se vodí po scéně, což jsme si mohli hned vyzkoušet. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí. Víte, že v divadle mají 80 loutek a kůň Jurášek je tak těžký, že jej vodí dva lidé? Jedno divadelní představení zajišťuje 8-10 lidí, včetně vypravěče, osvětlovače a paní pokladní.

Už známe pojmy: hlediště, jeviště, kulisy, rekvizity, propadliště i marionety. Pro zvídavé – marioneta je loutka vedená shora, javajka je loutka vedená zespoda.

Na závěr dílničky jsme si zahráli na režiséry. Vymýšleli jsme pohádku, hlavní postavy i návrh scény. Ve třídě si ještě vyrobíme loutky a zahrajeme si s nimi divadélko. Děkujeme Zuzce za velmi příjemný dopolední zážitek.

vyvěšeno od: 8. 4. 2022

5.C a 5.D uklízely

Obrázek - 5.C a 5.D uklízely     V rámci Dne Země jsme se rozhodli, že trochu očistíme přírodu. Vydali jsme se na cyklostezku směr Stožice. Děti byly vybavené pracovními rukavicemi, dostaly velké plastové pytle..... a vyrazili jsme. Cestou jsme opravdu posbírali velké množství odpadků - byly mezi nimi i např. stará hasičská hadice, kusy plechu, skleněné lahve....zkrátka rozmanité odpadky všeho druhu. Děti si uvědomily, že pomohly dobré věci a naší přírodě se bude opět o trochu lépe dýchat.

vyvěšeno od: 4. 4. 2022

Byli jsme kapky, mravenci a ilustrátoři

Obrázek - Byli jsme kapky, mravenci a ilustrátoři

Ve čtvrtek 31. března 2022 jsme si to vyzkoušeli ve Sladovně v Písku:

• První exkurze byla "Voda mě napadá", kde jsme se stali vodními kapkami.
  • Dělali jsme, jak voda spadne z nebe třeba do moře a pak se zase vypaří.
  • Nejvíc mě bavilo vodní lůžko.
  • V "Mraveništi" jsme byli jako hodní a zlí mravenci.
  • Nejvíc mě bavilo, jak jsme kradli vajíčka.
  • Mohli jsme tam běhat.
  • Po svačině jsme navštívili "Hnízdo ilustrace". Psali jsme tam na stroji.
  • Mě nejvíc zaujal komín, kterým jsme mohli prolézat.
  • Namalovala a odnesla jsem si obrázek.
  • Každý mohl hrát na klavír.
  • Koupila jsem si pohled, tužku a pidižvíka.

Postřehy žáků 3.C

vyvěšeno od: 30. 3. 2022

Projektový den: „Jak se žilo ve středověku“?

Obrázek - Projektový den: „Jak se žilo ve středověku“?     V minulých dnech jsme dokončili tematický blok středověkých dějin. V rámci projektu se na jednom  místě sešli panovník, mnich, vědma, bylinkářka, Templářští rytíři, žebrák, šenkýřka, kovář, manželka monarchy, česká královna, řezník a další. Co měli společného? Všichni jsou ze sedmé třídy, tedy  ze 7.C a 7.D.

Aktuality Družina
vyvěšeno od: 24. 3. 2022

Předjaří v ŠD

Obrázek - Předjaří v ŠD     Obrázek - Předjaří v ŠD     Obrázek - Předjaří v ŠD

vyvěšeno od: 24. 3. 2022

Vítání jara

Obrázek - Vítání jara

Po dvouleté odmlce jsme opět obnovili tradici „Vítání jara“.

Žáci prvního stupně se spolu se svými učiteli a asistentkami sešli před školou a každý ročník si připravil básničku a společně jsme zazpívali několik jarních písní.

Potom jsme „MORANU“, kterou pro nás vyrobila paní učitelka Čábelová, odnesli k řece, zapálili a hodili do vody.

Akce se všem líbila a přálo nám i krásně slunečné počasí.

Za 1.stupeň Mgr. H. Růžičková