Beseda s Václavem Klausem

Obrzek - Beseda s Václavem Klausem     V pátek 20.4.2018 zavítal bývalý prezident prof. Ing. Václav Klaus CSc. do Vodňan. Nejprve navštívil naši školu a poté se přesunul spolu s žáky do konferenční místnosti MEVPISu, kde hovořil se žáky na předem zvolená témata. Komentáře k besedě si přečtěte v následujícím článku.

 

„Když za mnou Tomáš přišel s tím, že by se rád setkat s Václavem Klausem, protože i on by se jednou chtěl stát politikem, byla jsem překvapená. Napsal mu dokonce dopis na Institut Václava Klause. Protože takové pozvání musí mít jistou formu, poslali jsme ještě druhý dopis jménem naší školy a Václav Klaus pozvání přijal,“ řekla Jarmila Rybáčková, ředitelka školy.

Tomáš chce pokračovat ve svých studiích nejdříve na Biskupském gymnáziu v Českých Budějovicích, pak na právech v Praze „Jednou bych rád nastoupil na ministerstvo zahraničí, to by mě lákalo nejvíc. Už jako malý kluk jsem chtěl být prezidentem. O politiku se zajímám od svých dvanácti let. Václav Klaus je pro mě nejvýraznější osobností české politiky od sametové revoluce,“ sdělil Tomáš Pikl.

Po svém příjezdu si bývalý prezident prohlédl školu, v 11 hodin začala beseda se žáky. „Jezdím přednášet po celém světě. Návštěva u vás je opravdu naprosto výjimečná tím, že jsem sem přijel z iniciativy jednoho vašeho spolužáka,“ uvedl Václav Klaus.

Beseda řízená Tomášem Piklem měla dvě ústřední téma: My a Evropská unie a současné politické a ekonomické dění. V sále zazněly i otázky spojené s prezidentskými povinnostmi, žáky zajímalo, jaký má Václav Klaus názor na globální oteplování, amnestie, ale třeba také kolikrát už navštívil Vodňany. „O Vodňanech jsem poprvé uslyšel v písni Kdyby byl Bavorov, co jsou Vodňany, ale fakticky jsem zde poprvé. V jižních Čechách jsem byl na nejrůznějších místech mnohokrát a kraj znám velmi dobře,“ poznamenal Klaus. Po hodinové besedě se konala autogramiáda.

 

Autorka: Lenka Pokorná - Strakonický deník

 

Současná krize na naší politické scéně podle něj není způsobena nestandardním chováním některých politických představitelů, ale předznamenal ji už výsledek podzimních voleb.

„Hledáme viníky mezi jmény Babiš a Zeman, ale já si myslím, že každý z nás, kdo měl oči otevřené, věděl už loni po sečtení výsledků, že jsme se ocitli v beznadějné a bezvýchodné situaci,“ zhodnotil Klaus.

Nestabilitu podle něj způsobuje klesající počet voličů tradičních stran ODS a ČSSD, které ztrácejí sílu. Další strany jsou podle Klause nečitelné a bez jasného směřování.

„Náš systém byl založen na souhře a soupeření dvou politických stran. Nechci nikomu vnucovat, jaké z nich by měl dát přednost. To není zas až tak důležité. Hlavní je, že tyto dvě strany volilo ještě v roce 2006 dohromady 68 procent všech voličů. A loni jich bylo jen 18. Za třináct let se klasický politický systém zcela vypařil a z toho plynou současné problémy,“ hodnotí muž, který Občanskou demokratickou stranu přesně před 27 lety zakládal.

 

Autor: Radek Štěpánek - idnes.cz