Škola i mimo školu

Obrzek - Škola i mimo školu     Mimo školu se už letos na podzim dostaly mj. třídy šestých ročníků, a to při výlovu rybníka. Na setkání před Betlémem se pak do MěKS vydaly třídy prvního stupně ZŠ Bavorovská, třída 3.C navíc v Městské Galerii poznávala své město.
Pravidelně v těchto týdnech vyráží nejen mimo školu, ale často i mimo město žáci vycházejích ročníků.

 

Důvodem jsou exkurze do různých podniků a institucí Jihočeského kraje, které mají za cíl pomoci při rozhodování o dalším studijním směřování. Žákům i jejich rodičům se na škole v této oblasti věnují tři kariéroví poradci, jeden na každé budově školy. Mgr. Iva Vokatá na Bavorovské, Mgr. Radek Čejka na Gymnáziu a Mgr. Vlastimil Šmidmajer na Alešově.

 

Důležitá volba

Začíná období, kdy se ze všech radií na nás valí nabídky různých středních škol o Dnech otevřených dveří a možnosti studia na jejich škole. Je to období, kdy i u nás ve škole začínají deváťáci finišovat s výběrem svých budoucích středních škol. A proto i já se jim snažím s touto těžkou volbou pomoci. Připravil jsem pro ně velké množství různých akcí pro získání co možná nejvíce informací o jejich budoucích školách a zaměstnáních.

Například si mohou vyzkoušet nový testovací program Solmondo Junior. Tato jednoduchá webová aplikace je určena vycházejícím žákům a pomáhá jim najít vhodný studijní a profesní směr.

Navštívili jsme SOUs Vodňany, Trivis Vodňany a VOŠ a SPŠ ve Volyni a ještě navštívíme Gymnázium Vodňany. Prohlédli jsme si některé podniky ve Strakonicích – ČZ, Adient, Otavan a Teplárnu, aby se seznámili s pracovním prostředím a výrobou v těchto závodech. Prošli jsme si největší výstavu středních škol Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. Zde se prezentovaly střední školy z celé české republiky. Byli jsme také na Úřadu práce ve Strakonicích, kde jsme se dozvěděli cenné informace o trhu práce a o povoláních, která jsou v praxi nejvíce žádána.

Do školy jsou zváni zástupci různých středních škol z jihočeského regionu. Od nich získají žáci další poznatky o výuce a profesním uplatnění studentů těchto škol. Žáci i rodiče se mohou účastnit individuálních konzultací s karierovým poradcem školy.
Čím více informací vycházející žáci získají, tím lépe budou schopni ve svém zatím nejdůležitějším rozhodnutí v životě zvolit správně.

Milí deváťáci, přeji Vám i Vašim rodičům šťastnou volbu. 
Mgr. Vlastimil Šmidmajer

 

Deváťáci na Úřadu práce ve Strakonicích

Každý rok navštěvují žáci naší školy Úřad práce ve Strakonicích, aby se dozvěděli informace o středních školách a učilištích, ujasnili si svá rozhodnutí ohledně budoucího studia, případně udělali profesní testy. Přečtěte si jejich postřehy:

Dnes, konkrétně 28. 11. 2018, se v rámci školy konala exkurze na ÚP Strakonice a do ČZ a. s. Zúčastnili jsme se pouze my, 9. D a 9. C. Naší první zastávkou, jak už jsem zmínila, byl úřad práce. Zde nás o všem informovala paní Lucie Volková. Například jaké jsou minimální a nejvyšší mzdy, jaké máme možnosti studia, jestli se uchytíme na trhu práce, jaké máme zvážit možnosti při výběru povolání a podobně. Vše bylo zpracováno formou prezentace. Také jsme si vyzkoušeli různé testy osobnosti. Buď na počítači, kde se nechalo zjistit, jaký obor nám je nejblíže, anebo písemně, kde jsme se dozvěděli, jaký typ učení nám nejvíce prospívá. Dokonce nám ukázala šanon se zajímavými povoláními, která nejsou až tak známá a nejsou tak uplatněna na trhu. Třeba vinař, výrobce zbraní, umělecký truhlář a jiné. Ke konci jsme mohli listovat mezi šanony s různými povoláními. Mě osobně zaujaly obory právo a legislativa. Celou návštěvu úřadu práce hodnotím pozitivně, protože jsem se dozvěděla věci, které v budoucnu zužitkuji.
Natálie

Poté jsme se vyměnili s druhou devítkou a šli jsme se podívat do firmy ČZ, jak už bylo zmíněno na začátku. Konkrétně naše třída se účastnila dvou prohlídek. První prohlídka byla v „řetízkárně“, kde se vyráběly řetězy třeba na kolo. Bylo nám tam ve stručnosti ukázáno několik strojů, a různých součástek, které jsou na výrobu takového řetězu potřeba. Druhá prohlídka byla o něco delší a byli jsme v sekci s názvem „Turbo“. Vidět takovouto firmu bylo pro spoustu lidí určitě něco nového, ovšem nějaké podmínky, třeba velký hluk, nebyly pro prohlídku zrovna příznivé. Já osobně bych v takovéto firmě pracovat nechtěla, ale někoho to určitě zaujalo. Naše výprava do Strakonic tedy určitě nebyla zbytečná.
Vendy

Dne 28. listopadu jsme jeli na exkurzi do Strakonic na ÚP a do firmy ČZ. Nejdříve jsme se šli podívat na úřad práce, kde nám paní pustila prezentaci, poté nám dovolila udělat si testy, pro kterou práci bychom se hodili nebo kolik bychom dostávali mzdu. Poté jsme dostali dva testy, jeden s chytákem, který udělali 3 lidi, a druhý byl normální test, kde byl výsledek, jak bychom se měli učit. Poté jsme se prohodili s druhou skupinou, která mezitím byla ČZ. Když jsme si všechno vyzkoušeli a poslechli, tak jsme se s druhou skupinou vyměnili a jeli jsme do ČZ. Tam se nás ujal pán, který nám dal oranžově svítící vesty, aby se nám něco nestalo, a odvedl nás do výrobny řetězů. Zde se náš ujal starší pán, který nám nejprve vysvětlil, z čeho se řetěz skládá, řekl nám trochu o historii a poté nás provedl výrobnou. Ukázal nám různé stroje a pak typy řetězů. Ve výrobní hale se mi moc nelíbilo, bylo tam docela vedro od těch všech strojů. Nakonec se s námi rozloučil a předal nás dalšímu. Zavedl nás do výrobny turbodmychadel, kde nám nejprve řekl historii a pak nás zase provedl výrobnou. Líbilo se nám to více, protože to říkal podrobněji a bylo to více zajímavé. Nakonec se s námi rozloučil a šli jsme odevzdat vesty, poté jsme opustili areál a jeli domu. Exkurze se nám líbila, byla docela naučná a dozvěděli jsme se něco nového. Exkurzi bychom určitě doporučili dalším lidem.
Erik a Dominik

Exkurze byla pro žáky devátého ročníku zajímavá, děkuji všem za velmi dobrou reprezentaci školy na veřejnosti.
Mgr. Jana Vršecká

 

Návštěva SOUs Vodňany

V pátek 23. listopadu jsme byli pozváni na den otevřených dveří Středního odborného učiliště služeb Vodňany. Žáci 8. a 9. ročníku si mohli projít celou školu, zkusit si ozdobit perníčky, ochutnat palačinky a zeptat se na vše, co je zajímalo. Jak se jim na exkurzi líbilo, to posuďte sami:

V pátek 23. listopadu jsme šli na vodňanské učiliště, kam hodíme každý rok na exkurzi. Povídali nám o různých oborech. Nejprve nám povídali o zahradníkovi, pak o strojním zámečníkovi, tam nám pustili i prezentaci. Pak jsme se šli podívat, jak pracují řezníci, kluci nám povídali o jatkách, o oblečení, které nosí, jaké nože používají. Naposled jsme šli k cukrářkám, kde byla šikovná děvčata, zdobili jsme perníčky, byla tam i čokoládová fontána. Na učilišti se mi líbí, mají to tam pěkné.
Tereza, 9. D

V pátek jsme navštívili učiliště ve Vodňanech. Exkurze byla krátká, protože jsme měli jen hodinu. Prohlídka začala oborem cukrář, kde si každý mohl nazdobit perník nebo máčet ovoce v čokoládě. Zde jsme odložili tašky a pokračovali jsme k oboru zahradník. Zde paní učitelka vysvětlovala výhody, které učiliště žákům přináší. Exkurzi jsme zakončili oborem řeznictví, kde velcí kluci vyprávěli o svých zkušenostech se zvířaty. Po prezentaci jsme si vzali věci a šli jsme domů. Myslím si, že ten, kdo se zde bude učit, bude spokojen.
Brian, 9. C

Na učiliště jsme se šli podívat na tři obory, zahradník, cukrář a řezník-uzenář. Nejvíce mě zaujal obor cukrář. Studenti si pro nás připravili perníčky, které jsme si mohli ozdobit různobarevnými polevami, dále jsme si mohli máčet různé druhy ovoce v čokoládové fontáně. O patro výš jsme navštívili učebnu zahradníků, kde jsme strávili nejvíc času tím, že nám paní učitelka vysvětlovala, jak to na škole chodí a jaké mají jejich žáci uplatnění. Naší poslední zastávkou byli řezníci – uzenáři, kde nám zodpověděl student tohoto oboru pár otázek a vysvětlil nám, co se v daném boru dělá.
Magdalena, 9. C

Hned při příchodu se nás ujal jeden student, který nás provázel po celé škole. Byli jsme na prezentaci oboru zahradník, strojní mechanik, řezník, dále je tam i obor cukrář, kde jsme si mohli ozdobit perníček a dát si ovoce v čokoládě. Nejvíce mě zaujal obor strojní mechanik. Prezentace byla zajímavá, na učilišti se mi líbilo.
Marek, 9. D

Chtěla bych poděkovat za velmi vlídné přijetí, skvěle připravený program a za rok se těším na další setkání.
Mgr. Jana Vršecká